Translate

11 Ocak 2019 Cuma

Şairlerin Dilinden ve Divan Edebiyatı - İskender Pala

Daha önce İskender Pala'nın birçok romanını, Leyle ile Mecnun kitabını okumuştum ama daha akademik düzeyde olan Şairlerin Dilinden ve Divan Edebiyatı kitaplarını okuma fırsatım olmamıştı. Geçtiğimiz ay okul kütüphanesinde görünce bu iki kitabı da okumak istedim.

Divan Edebiyatı, tam anlamıyla giriş düzeyi bir kitap. Eğer edebiyat bölümü öğrencisi iseniz ya da Divan Edebiyatı'na bir ilginiz varsa temeli bu kitapla atabilirsiniz. Ancak kitapta teknik bilgilere öncelik verildiği için konuları açıklarken kullanılan beyitlerin, şiirlerin günümüz Türkçesine çevirisi yok. Anlatılanlar zaman zaman bu alıntı dizelere bağlı olduğu için de ister istemez kendinizi duruma yabancı hissediyorsunuz. 

Şairlerin Dilinden, düzey olarak biraz daha yüksek bir kitap. Eser kendi içinde dört bölüme ayrılmış: Hikayeler Kitabı, Şairler Kitabı, Kavramlar Kitabı ve Bahriyeliler Kitabı olarak. Bütün bölümlerde de şairler ve şiirlerle kol kola tarihin çeşitli dönemlerinde geziyorsunuz. İskender Pala, bu kitapta Divan Edebiyatı'na nazaran daha cömert davranıp şiirlerin günümüz tercümesine de yer vermiş; o yüzden kitabı okurken daha çok zevk alıyorsunuz.

Her iki kitap da Divan Edebiyatı severler için başucu kitabı olmasına rağmen, iki kitabın dilinin de günlük konuşma dilinden ağır olduğunu bilmelisiniz. O yüzden kitapları okurken bir sözlüğe gereksinim duymanız kaçınılmaz.

2 yorum :

 1. Merhabalar.
  İskender Pala'nın bu iki güzel eserinin tanıtımı ile ilgili hazırlamış olduğunuz yazınızı okudum. Kaleminize ve emeğinize sağlıklar dilerim. Söz konusu eserler;Divan edebiyatı ile ilgilenenler için, bir başucu kaynak kitabı olabilir. Nazari ve estetik esaslarını İslam kültüründen alan "Divan Edebiyatı" asırlardır süren bir geleneğin en müstesna örneğidir. Şiirlerin içinde en çok divan tarzında kaleme alınan şiirleri okumayı severim.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Divan şiirini ben de çok severim. Bilindik mazmunlarla adeta bir bulmacayı çözer gibi mana aramak son derece keyiflidir. Hoşça kalın.

   Sil

Ses ver ki orada olduğunu bileyim :))

Benzer Yazılarım