Translate

3 Temmuz 2017 Pazartesi

2017'nin İlk Yarısında Okuduğum Kitaplar

Haziranı bitirdiğimiz bugünlerde yılın ilk yarısında okuduğum kitapların listesini yapayım dedim. Okuduğum bazı kitapların yazılarını yazmıştım onların bağlantılarını da yazıya ekledim. Kitabın üstüne tıklayarak ilgili yazıya gidebilirsiniz. Yazısı olmayan kitaplar hakkında da neokur.com profilime kaydettiğim küçük bilgileri  ve diğerlerini buraya ekleyeyim ki kitap hakkında ufak da olsa bir fikriniz olsun:

1984 - George Orwel

Hayvan Çiftliği - George Orwell

2000 Yılın Sevgilisi - Refik Halit Karay


Annemin Son Günü - Yasemin Seven Erangin: Kitap güzel, öyküler iyi ama o kadar çok yazım yanlışı var, o kadar çok ne dediği anlaşılmayan cümle var ki kitabı okurken resmen yoruldum. Herhangi bir eserin bu kadar hatayla basılıp okura sunulması tek kelimeyle saygısızlık.


Gözyaşı Konağı Ada 1876 - Şebnem İşigüzel

Kadınsız Erkekler  Haruki Murakami:

Kadınsız erkeklerden biri olmak çok kolaydır; önce bir kadına tüm kalbinizle âşık olun, sonra o bir yerlere gitsin, hepsi bu. (Kadınsız Erkekler)

Ölen insanlar için yapabileceğimiz ne var diye soracak olursanız bu, onları olabildiğince uzun süre hatırlamaktır, derim. (Bağımsız Organ)

Leyla'nın Evi - Zülfü Livaneli

Od - İskender Pala

Ölü Kelebeklerin Dansı - Hüsnü Arkan: Öldükten sonra gidilen bir şehir ve sonrasında yaşanılanlar... Öldüğünü kabul edenler, etmeyenler, ölüm şoku yüzünden nasıl öldüğünü ya da öldürüldüğünü hatırlamayanlar. Kitap kesinlikle okunmalı!

Rüyanın Öte Yakası -  Ursula K. Le Guin

Şimdiki Çocuklar Harika - Aziz Nesin

Sineklerin Tanrısı - William Golding: Eserde nükleer savaş sırasında bir adaya düşen 6-12 yaş arasındaki çocukların bir süre sonra gruplara ayrılmaları ve ardından hiç de gereği yokken vahşice birbirlerine zarar vermeleri anlatılıyor. Yazar, bu eserde "Kötülük içimizde mi?" sorusuna kendince bir yanıt vermeye çalışmış.

Yasak Tevrat - Tom Egeland

Zıkkımın Kökü - Muzaffer İzgü: Bu kitap hakkında ne buraya ne de neokur.com'a bir şey yazmışım ama kitap tek kelimeyle harika. Kitap, yoksulluğu, çaresizliği ve tüm bunların içinde mutlu olabilmeyi o kadar güzel anlatıyor ki herkes bu kitabı okumalı!

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu - Peyami Safa: Peyami Safa'nın eserlerinde psikolojik detaylara yer verdiğini bilmeyen yoktur sanırım. Bu kitap da böyle detaylarla dolu. Kitabın içinde aynı zamanda metafizik bir bölüm de var. Yalnız uyarayım okurken zorlanabileceğiniz ve yer yer sıkılacağınız bir kitap çünkü bazı sayfalar sadece "fikir"e ayrılmış.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Ses ver ki orada olduğunu bileyim :))

Benzer Yazılarım