Translate

21 Mayıs 2017 Pazar

Thirteen Reasons Why

Thirteen Resaons Why, İngilizce kursundaki arkadaşların tavsiyesiyle başladığım bir dizi. İlk bölümü 31 Mart 2017'de yayımlanan dizinin şimdilik sadece 13 bölümü var. İlk sezonunu üç günde bitirdiğim dizinin 2. sezonunu da sabırsızlıkla bekleyeceğim. Benim diziye başlama sebebim arkadaşlarımın dizide kullanılan dilin anlaşılır düzeyde olduğunu söylemeleriydi. Gerçekten de dizi, alt yazıya çok da bağlı kalmadan izlemenizi sağlayan bir dile sahip. O yüzden İngilizce dinleme yapmak için iyi bir kaynak olduğunu söyleyebilirim.


Dizinin konusundan biraz bahsetmek gerekirse: Hannah lise ikinci sınıf öğrencisidir ve intihar eder ama ardında intiharına sebep olan olayları anlattığı kasetler bırakır, bir de not. Kasetlerde bahsedilen kişiler bütün kasetleri tek tek dinleyecek ve ardından da kasedi kendinden sonraki kişiye devredecektir ta ki 13. kişiye gelene dek. Biz de 13 bölüm boyunca Hannah'ın bıraktığı kasetleri Clay (11. kişi olan) aracılığıyla dinleriz. Clay, Hannah'ın sesini dinlerken olayları da tek tek gözünde canlandırır ve biz de olan biteni görmüş oluruz. Bu arada eş zamanlı olarak Clay ve diğerlerinin intihar sonrası yaşadıklarına da şahit oluruz.


Dizi boyunca akran zorbalığının insanı nasıl derinden etkilediğini görüyorsunuz. Tabii Hannah'ı intihara sürükleyen daha acı olaylar da yaşanıyor: Bir ölüm ve tecavüz gibi ama burada merakınızı öldürmemek için detay vermeyeceğim. Aslında diziyi lise çağındaki gençlere ders çıkarmaları açısından önerebilirdim ama dizinin bazı bölümlerinde "aşırı" sahneler var. Hatta bunlardan biri olan intihar sahnesini ben bile izleyedim: Korkunçtu. Yine de izlemek isterseniz diziyi sevebileceğinizi düşünüyorum, hatta belki de bazı yerlerde kendinizi bulabileceğinizi. Büyük oranda da ders çıkarabileceğinizi. Zira lise yılları gerçekten de hayatın en zorlu dönemlerinden biridir. Lise yıllarını ruhunuzda büyük hasarlar bırakmadan atlatabilirseniz hayatınız çok daha güzel geçecektir. İzleyip ders almak isterseniz hiç durmayın derim :)


Dizide bir de tutarsızlık tespit ettim söylemezsem olmaz: İlk bölümlerde Alex'in babasının polis olduğu Hannah'ın bıraktığı kasetlerde söyleniyor. Justin de kaseti ilk dinleyen kişi ancak bir bölümde Alex, arabayı hızlı kullandı diye polis tarafından (Alex'in babası) ikaz ediliyor ve arabayı kenara çekiyor. Babasıyla arasında geçen konuşmadan sonra Justin de dahil çocuklar "Baban polis mi?" diye şaşırıyorlar. 

Sözün özü 13 Reasons Why, birçok açıdan "kör kör parmağım gözüne" diyen bir dizi. Hannah'ın yaptığı o kadar çok hata var ki "Kızım dur be!" diyorsunuz ekran karşısında ama tabii ki o durmuyor ve sonra... Sonrası işte pişmanlık, vicdan azabı, sorgulama, keşke. 

Not: Yazıyı yazarken aklıma geldi de aslında diziyi bir grup arkadaş beraber izleyip her bir karakter üzerinde analiz yapılsa çok daha keyifli olurdu. Aslında bu yazıyı da öyle hazırlayabilirdim ama karakterleri anlatırken hikayeleri de anlatmak zorunda kalacağım için diziyi izleyeceklere haksızlık olurdu. O yüzden bunu size bırakıyorum. Sevgiler.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Ses ver ki orada olduğunu bileyim :))

Benzer Yazılarım