Translate

27 Aralık 2016 Salı

Sıfır Noktasındaki Kadın - Neval El Saadavi

Mısırlı gazeteci yazar Neval El Saadavi tarafından yazılan Sıfır Noktasındaki Kadın bir solukta okunabilecek bir kitap. Kitapta idam mahkumu Firdevs'in başından geçenler anlatılıyor.

Firdevs, çocuk yaşta anne ve babasını kaybeder. Amcasının himayesinde büyürken amcası tarafından taciz edilir. Amcasının eşinin yaşlı bir akrabasıyla evlendirilir, şiddet görür, evden kaçar. Ardından fahişelik yapmaya başlar. Aradan geçen yıllar ve olayların ardından kendisini pazarlamak isteyen kişiyi bıçaklayarak öldürür. İdama mahkum edilir. Affedilmek için krala dilekçe vermeyi reddeder ve idam edilir.

Firdevs'in erkekler, fahişeler ve diğer kadınlarla ilgili düşünceleri dikkate değer. Aşktaki yenilgisi ve bu yenilgiyi nasıl anlamlandırdığına dair cümleleri de kesinlikle okunmalı. 

Kitapta beni etkileyen cümleleri de buraya kaydedeyim: 

* Yaşamdan daha sert olmalısın Firdevs. Yaşam çok sert. Gerçekten yaşayanlar yalnızca ondan daha sert olanlardır.

* Erkekler kadının değerini bilemez, Firdevs. Kendi değerini belirleyen kadındır. Fiyatın yükseldikçe  erkek senin gerçekten değerli olduğunu daha çok kavrar, elindekini avucundakini sana vermeye razı olur. Kendi olanağı yoksa sana vermek için başkasından çalar.

* Varlığımın ben doğduğum zaman doğan, ama ben büyürken büyümeyen bir parçası gibi. Bir zamanlar bildiğim, ama doğarken geride bıraktığım bir parçası gibi...

* Artık onuru korumak için büyük paraların gerektiğini, ama büyük paraların onuru yitirmeden kazanılamayacağını öğrenmiştim.

* Ne var ki yeryüzündeki hiçbir güç, bir tek anda zamanın akışını tersine çeviremezdi.Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Ses ver ki orada olduğunu bileyim :))

Benzer Yazılarım