Translate

31 Aralık 2016 Cumartesi

Ayaşlı ve Kiracıları / Şafak

Ayaşlı ve Kiracıları (Memduh Şevket Esendal)


Kitapta, Ayaşlı'nın evinde oda tutan birbirinden farklı kişilerin öyküsü, kendisi de bu odalardan birinde yaşayan kahramanın ağzından anlatılıyor. Aynı zamanda da Türkiye'nin o dönemde içinde bulunduğu durum, insanların yaşadığı çıkmazlar anlatılıyor. Roman, 1942'de CHP Roman Ödülünü almış.

Kitapta en sevdiğim kişi Doktor Fahri oldu. O, anlatıcıya akıl veren; o evden çıkması için sürekli telkinde bulunan sağduyulu bir adam. Anlatıcımız onun hakkına diyor ki:

Ben yalnız Fahri'yi severim. O da beni sever. Severim. Niçin? Bunun niçini yok. O da beni sever, onun sevgisinin de niçini yoktur. İşte sevgi bu. Kalanı yalan. Kalanını biz uydururuz.

Şafak (Sevgi Soysal)

Kitap, 12 Mart dönemini anlatır. Romanın kahramanı olan Oya siyasi görüşlerinden ötürü Adana'ya sürgüne gönderilmiştir. Burada Avukat Hüseyin'le tanışır. Hüseyin bir gün Oya'yı bir akrabasının evine yemeğe çağırır. Burada Hüseyin'in hapisten yeni çıkmış kuzeni Öğretmen Mustafa da vardır. Onlar yemekteyken ev polisler tarafından basılır ve olaylar gelişir...

Bu kitap aklıma lisedeyken okuduğum Hasan Uysal'ın Gizli Örgüt Nasıl Kurulur kitabını getirdi. Tabii o kitaptaki olayların binde biri bile yok bu kitapta. 
Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Ses ver ki orada olduğunu bileyim :))

Benzer Yazılarım