Translate

20 Kasım 2016 Pazar

Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum Ağladım / Paulo Coelho

Paulo Coelho'nun Simyacı adlı kitabını lisedeyken okumuştum. Simyacı'dan çok etkilendiğimi hatırlıyorum ama o zamanlardan beri yazarın başka bir kitabını okumamıştım. Okul kütüphanesinde yazarın Piedra Irmağının Kenarında Oturup Ağladım kitabını görünce okumak istedim. Okuduğum kitap 212 sayfa, Can Yayınları 9. basımı.

Kitap, kendini yaratıcıya adamış, yaratıcının kadın yönünü öne çıkaran ve mucizeler gösteren bir genç ile ona çocukluğunda âşık olup sonradan aşkını derinlere gömen; on bir yılın ardından tekrar buluşunca aşkı yeniden filizlenen Pilar'ın öyküsünü anlatıyor. 

Kitap insana yeni bir şey katmıyor bence. Yani okunmasa da olur. Okurken çokça sıkıldığım bir kitap oldu. Üstüne çevirideki saçma ifadeler de eklenince hiç hoşlanmadım dese yeridir. Örnek vermek gerekirse:

* Şok yemiş gibi oldum. Bu cümleyi görünce ben ne oldum, onu anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalır.

* Tanrılar, bizim ne tasarılarımızdan, ne de umutlarımızdan kaygı duyar; evrene zarları atarlar ve bu, rastlantı sonucu size rastlar. Tesadüfen size rastlar dese iyiymiş ama dememiş.

Yine de altını çizdiğim güzel cümleler vardı kitapta. Onlar da burada kalsın:

* Öteki, bana olmaya öğrettikleri, ama ben olmayan kişidir. İnsanların, yaşlandıklarında açlıktan ölmek istemiyorlarsa, yaşamları boyunca nasıl para kazanmaları gerektiğini düşünmek zorunda olduklarına inanır. 

* Aşk her zaman yenidir. Yaşamımızda bir kez, iki kez, on kez sevmiş olmamızın önemi yok. Kendimizi her zaman bir bilinmezle karşı karşıya buluruz. Aşk bizi cennete de, cehenneme de götürebilir, ama her zaman bir yere götürür.

Olmayı düşlediğiniz yerde tüm benliğinizle olmanız gerekiyor. Bölünmüş bir krallık, düşmanların saldırısına karşı koyamaz. Kafasının içi bölünmüş bir insan, yaşamın yükünü gerektiği gibi kaldıramaz.

Beklemek insana acı verir. Unutmak acı verir. Ama ne karar vereceğini bilememek, acıların en büyüğüdür.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Ses ver ki orada olduğunu bileyim :))