Translate

21 Ağustos 2016 Pazar

İzmir Gezisi


Bu ayın başında İzmir'e gitmiştim. Ağustos boyunca pek keyfim olmadığı için yazısını hazırlamak bu güne kısmet oldu. Tabii telefonumun Efes'te bozulmasının da bunda etkisi olmadı değil. Hava o kadar sıcaktı ki bataryam eridi. İstanbul'a döndükten sonra tamire verdim ve geçen hafta geri aldım.

İzmir'i uzun uzun anlatmayacağım, zira pek de anlatılacak bir şey yok. İstanbul gibi bir şehir. Tabii daha sakin. Şaşırdığım bir şeyi yazayım da siz de benim gibi acemilik çekmeyin. İzmir'de toplu taşıma araçlarında düğmeye basmazsanız kapı açılmıyor. İstanbul'da otobüs kapılarını şoför açıyor ya orada öyle değil otomatikmiş. İzmir banliyösünde de aynı durum geçerli metroya binmek için kapıdaki düğmeye basmanız gerekiyor, inmek için de tabii. Bu sayede elektrik tasarrufu yapıyorlarmış.

İlk gün pek gezmedik, Gaziemir ve Bornova'daydık. İkinci gün tüm günü Çeşme'de geçirdik ama orada hiç  fotoğraf çekmemişim :)) Dönüşte Alaçatı'ya uğradık ama orada da dostlarla birkaç fotoğraf çekmişiz. Alaçatı sokaklarını ihmal etmişiz ama bunda benim suçum yok. Çok kalabalıktı.

Üçüncü gün Efes'e gittik. Ben anlatmayayım fotoğraflar konuşsun:
Yukarıdaki kediye bayıldım. Sıcaktan sızmıştı. Hiç de istifini bozmadı. Bir ara acaba ölmüş mü diye de düşündüm açıkçası.


Efes'ten Şirince'ye geçtik. Orada da bir tek aşağıdaki fotoğrafı çekmişim :(


Şirince çok hoş bir yer bu arada. Gidilip görülebilir. Eğer kahve seviyorsanız fincanda kahve pişiriyorlar deneyebilirsiniz. Neredeyse her sokak çarşı gibi. Küçük küçük tezgahlar var ve halk satış yapıyor. Çok hoş hediyelik eşyalar var. Yukarıdaki fotoğrafı yemek yediğimiz mekandayken
çekmiştim bu arada.

Yukarıdaki fotoğraf Selçuk'tan. Leyleği görünce çok mutlu oldum. Havada göremedim ama olsun. Yuvada görmek de güzel ;)


Bu da Selçuk Kalesi içine giremedik çünkü geç kalmıştık, kapanmıştı :((


Bu fotoğraf da Balçova'da çekildi. Teleferikten İzmir manzarası. Buradan Konak'a gittik. Kemeraltı'nı falan gezdik. Közde kahve içtik ki ben kahve sevmem. Şirince'de içmemiştim. Bunun epey methini duyduğum için "Bir deneyeyim, ölmem ya!" dedim. Ölmedim ama sevmedim de :)) Siz seviyorsanız için tabii. Bizimkiler pek beğendiler :))

Gezi Notları: Bütün rotalar için bilgi veremeyeceğim ama  Efes için otogardan Selçuk'a giden minibüslere binmeniz gerekiyor. Yolculuk 1 saat sürüyor ve 10 TL. İndiğiniz yerden Efes minibüslerine binebilirsiniz. Yolculuk 5 dakika falan sürüyor 2,5 TL veriyorsunuz. Efes'ten Meryem Ana Evi'ne gitmek istedik ama toplu ulaşım yoktu. Taksi tutarsanız da yarım saat bekliyormuş biz de başka zaman gider, tadını çıkarırız dedik. Selçuk'a geri döndük. Bu seferde indiğimiz yerden Şirince minibüsüne bindik. Ona da 3 TL verdik. Yol biraz daha uzundu ama ne kadar sürdü tam hatırlamıyorum. Selçuk'tan Bornova'ya son minibüs 20.30'da ama son sefer olduğu için 21.00'de kalktı.

Efes giriş ücreti 40 TL ama müze kart da 40 TL. O yüzden müze kart almak çok daha akıllıca bir seçim. Benim zaten müze kartım vardı. Teras evler için ayrıca 20 TL verip bilet almanız gerekiyor.

Efes'in girişindeki bütün giysi dükkanları bembeyaz. Beyaz kıyafet almak için tam yeri, çeşit çeşit. Hepsi de çok güzeldi.

Balçova teleferik fiyatı 6 TL. Yolunuz düşerse oraya da uğrayın. Yukarıda pek mekan yok ama yine de bir şeyler içip hoş vakit geçirebilirsiniz.

Yeme içme İstanbul fiyatlarıyla hemen hemen aynı ama her şey daha lezzetli. 

Çeşme'de biz plaj için kişi başı 25 TL verdik. Tabii her yerde fiyat farklıdır.

Toplu taşıma için İzmirim kart almanızı öneririm. Biz uçaktan iner inmez İZBAN girişinden kart aldık. 6 TL'ye alabilirsiniz. Sanırım tam 2,40 TL ve ilk binişten sonra 90 dakika içinde aktarmalar ücretsiz.