Translate

26 Aralık 2015 Cumartesi

Bursa Gezisi

   Geçen hafta sonu Bursa'daydım. Ulu Cami'ye, Yeşil Türbe ve Yeşil Cami'ye, Koza Han'a, Bursa Kent Müzesine, Orhan Gazi ve Osman Gazi'nin türbelerine gittim. Bursa Kent Müzesi hariç diğer ziyaretgahların hepsine 2011 yılındaki ilk Bursa ziyaretimde zaten gitmiştim ama bir kez daha ziyaret etmek istedim. Yazın İznik, Mudanya ve Trilye gezisi yapmış, Bursa merkeze uğrayamamıştım. Budo'dan ucuz bilet bulunca fırsatı kaçırmak istemedim :)) Artık ben susayım fotoğraflar konuşsun:                                                             Ulu Cami yanındaki Emirhan'ın girişi.


Emirhan girişinin yanı başındaki tezgah. Bu tarz tezgahları çok seviyorum. Çok sevimli görünüyor.


Hilal-i Ahmer kartpostalları. (Bursa Kent müzesi)


                                                           Hilal-i Ahmer kartpostalı. (Bursa Kent müzesi)


 Bildiğiniz üzere Karagöz ve Hacivat'ın Orhan Gazi döneminde Bursa'da yaşayan iki inşaat işçisi olduğu rivayet edilir. (Bursa Kent müzesi)


Kadın her çağda kadın :)) Eski bir makyaj çantası ve dikiş makinesi. (Bursa Kent müzesi)


                                                            Nalbant. (Bursa Kent müzesi)


Çarıklar (Bursa Kent müzesi)


Yeşil Caminin yanındaki bir binanın çatısındaki yapma leylekler ve semazen. (Semazen dönüyor.)

Gezi Notları: Bursa Kent Müzesinde müzekart geçmiyor. Giriş ücretli ama toplu taşımalarda kullanılan "Bukart"ınız varsa onu okutup içeri girebiliyorsunuz. Yanlış hatırlamıyorsam 2 TL çekiyor. İlk paragrafta saydığım yerlerin hepsine yürüyerek gittim. Tümü birbirine yakın. Tabii yürümeyi sevmiyorsanız bir şey diyemem :))

Yemek için meşhur Köfteci Yusuf'a gittik. Yer bulmakta epey zorlandık açıkçası. İznik gezimde çok merak etmeme rağmen aç olmadığım için gidememiştim, İstanbul'da da şubesi yok. Her yerde o kadar çok övülüyor ki cidden harika bir lezzet sanmıştım ama normal köfte işte. Öyle abartılacak bir yanı yok: Fiyatı ucuz, porsiyonlar doyurucu, lezzeti de normal. Çok büyük beklentiyle gitmediğiniz sürece sıkıntı yok yani. Bursa yiyecek açısından bana ucuz geldi. İstanbul'da her şeye gereğinden fazla para ödüyoruz anlaşılan. Ha bir de unutmadan ekleyeyim Bursa'da yarım ekmek döner deyince çeyrek ekmek döner geliyor haberiniz olsun :)) İçi dolu dolu ama minicik. Döke saça bitirebildim. O ekmek az büyük olaydı iyiydi :D4 yorum :

 1. 2 kez gittim ama doymadım Bursa'ya. Bu yılki gezi rotalarımdan biri de Bursa dilerim aksilik çıkmaz da o planımı da gerçekleştirebilirim :)

  YanıtlaSil
 2. Hiç anlamam gurmelikten hiç de bir yer yoktur aklımda "Şusu şahane busu harika" diyebileceğim. Yiyecek yiyecektir işte, yenebilir durumdaysa iyidir, benim mantığım böyle :) Çok güzel fotoğraflar çekmişsin. İyi geldi.

  YanıtlaSil
 3. Sanırım bana bir porsiyon köfte borçlusun
  canım çektiiii :d

  YanıtlaSil
 4. Bursa mı hiç aklıma gelmeyen şehir.. :)) Umarım bir gün gezme şansım olur...

  YanıtlaSil

Ses ver ki orada olduğunu bileyim :))