Translate

29 Nisan 2017 Cumartesi

Yasak Tevrat - Tom Egeland

Norveçli yazar Tom Egeland'ın yazdığı Yasak Tevrat adlı kitap ülkemizde Pegasus Yayınları tarafından yayımlanmış. Kitap tam 523 sayfa.

Yasak Tevrat, Mısır'dan Vikingler tarafından çalınarak Norveç'e götürülen hazineler ve Kutsal Olan'ın mumyasının macerasını anlatıyor. Arkeoloji alanında doçent olan Björn Beltö "Şeytan İncili" denilen el yazmasını ve mumyayı aramaya başlar ama işi hiç de kolay değildir. Peşinde el yazmasını ele geçirmek isteyenlerin tuttuğu kiralık katiller vardır. Bir yandan kaçan bir yandan da şifrelenmiş runik yazıları çözmekle uğraşan Björn'ün peşinden Mısır'ın da aralarında olduğu birçok mekana yolunuz düşer...

Kitap boyunca aklınızda çeşitli sorular dönüyor:

1. KUTSAL OLAN kim?
2. Mısır ankhı, runik harf tiwaz ve Hristiyan haçı neyi sembolize ediyor?
3. Şeytan incilinde ne yazıyor?
4. Musa'nın altıncı kitabının içeriği ne?
5. Muhafızlar kimler?
6. Thingvellir Yazmaları neden bu kadar önemli?

Ancak kitabın sonunda bu soruların hiçbirine yeterince tatmin edici bir cevap alamıyorsunuz Açıkça söylemem gerekir ki bu kadar sayfanın ardından bende bir memnuniyetsizlik oluştu. Zira kitaptaki polisiye taraf maalesef sağlam argümanlarla desteklenmemiş. Onca sayfanın ardından elinizde tatmin edici bir sonuç olmaması da keyfimi kaçırdı. Kitabın sonuna yakın bir yerde (bitmeye 50 sayfa kala) düğüm çözülünce ve ortada elle tutulur bir şey olmayınca "O kadar sayfayı niye okudum ki?" hissini yaşadım. Yazar, madem kurgusal bir metin yazıyor daha iyi bir sonla bitirebilirdi? Ayrıca Miercoles Sarayından kaçışın da tam bir hezimet ve saçmalık olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Kısacası kitabı tavsiye etmiyorum. Resmen zaman kaybı.

Bütün bu olumsuzlukların arasında alıntıladığım bir iki satıra gelecek olursak:

  • İnsan yeterince ısrarcı davranırsa, kimsenin aklına gelmeyen çözümler bulabilir.
  • Tapınak Şövalyeleri bizim çağdaş banka sistemimizin temelini attılar. Tarikat o kadar zenginleşti ki Fransa kralı şövalyeleri topluca öldürdü. Tam olarak ayın on üçü, cuma günü.
  • Bu el yazmaları şeytanın müritlerince yazıldılar ve nasıl İncil peygamberlerin ve İsa'nın hayatlarıyla, ilkeleriyle ilgiliyse, bunlar da şeytanın hikayesi ve amaçlarıyla ilgilidir.
  • Dil olmadan insan hiçbir işe yaramaz. Dilin varsa dünya senindir.
  • Asım'ın tarikatı bütün inançları birleştirmek istedi. Bütün dinlerden bir din çıkarmak istediler.
Sevgiyle kalın.
Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Ses ver ki orada olduğunu bileyim :))